Jogiczne impresje 1, czyli czitta-writti w postaci odrazy

loga

Czitta-writti w klasycznej jodze definiowane są jako poruszenia mentalne (i emocjonalne), podzielone na 5 grup, które w drodze wzmożonej praktyki jogi należy ni mniej ni więcej, jak zatrzymać. Są to: poznanie właściwe, błąd poznawczy, fantazjowanie, sen i pamięć. Oczywiście są to jedynie ogólne kategorie, które następnie dzielą się na bardziej uszczegółowione. Obrzydzenie, czy też delikatniej – odraza, oczywiście podpada pod drugą kategorię, czyli błąd poznawczy.

DSCN0289

Odraza wydaje się być niezwykle cielesnym doznaniem, bo np. taki strach jest już bardziej mentalno-emocjonalny niż somatyczny, a jeśli już, to objawy cielesne są rezultatem myśli-emocji. Odraza-obrzydzenie (nie tylko z powodu choroby) dopadła nas niedawno w postaci bardzo mocnej aklimatyzacji do tutejszej flory bakteryjnej, ale i także do otoczenia: kadzidła o zapachu czegoś bardzo podrażniającego drogi oddechowe, błoto, w którym wszystko płynie (dosłownie wszystko!) i nasze stopy w nim zamoczone, jedzenie, które choć pyszne, to obecnie jest za bardzo smażone i nazbyt spicy (przyprawione i pikantne), i ludzie, którzy bezustannie czegoś od nas chcą: dzieci proszące o kilka rupii, chłopcy robiący nam zdjęcia i inni zagadujący do nas („Hello, hi, how are you?”). Co jest najlepszym lekarstwem na natłok czitta-writti oraz zewnętrznych zdarzeń? – oczywiście niepodleganie im. Czasem, rzecz jasna, potrzebny jest jakiś radykalny środek zaradczy w postaci kszuriki (ostrza), czyli ostre „nie” odnośnie otoczenia lub wzmożona medytacja odnośnie wewnętrznych wydarzeń.

Oto, co nam względnie i paradoksalnie pomogło w aklimatyzacji – przepalone maślane torty (butter toast), których spalony zapach ledwo wynegocjował warunki spożywalności z naszym organizmem:

20160727_184700

Wszyscy nam mówią, że droga/pielgrzymka (jatra) przez Himalaje jest trudna, ale oto przecież chodzi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: