Bezinteresowna służba (sewa), czyli o trochę nietypowym guru

DSCN1978

Guru bywają różni i mogą przybierać różną postać: może być to osoba, może być to bóg (Śiwa, Wisznu, Surja) i bogini, może być to bóg/bogini w formie wewnętrznego przewodnika (antarjamin oraz iśwara), a może być to też taki bóg, który mieszka w sercu jako atman– pozaczasowa i pozaprzestrzenna nieśmiertelna cząstka… Niezależnie od przyjętej formy, w gruncie rzeczy, esencją guru nigdy nie jest jego manifestacja, w jakiej siebie ukazuje, lecz przekaz, który w sobie niesie.

Dowiedziałam się także, że guru to:

  • wiara i szczera ufność (śraddha) pokładana w moc przekazu i w praktykę oraz
  • oddanie/miłość (prema). 

Są one ze sobą tak ściśle powiązane, że właściwie wzajemnie z siebie wynikają, i jako takie prowadzą do  całkowitej negacji egoizmu (nirahankara). Prawdziwy guru – jego esencja – nigdy nie może przybrać widzialnej formy:

Prawdziwi nauczyciele (guru) to ci, którzy: zabierają wszelki smutek/ból/obawę, ucinają wszelką niepewność oraz wprowadzają spokój (w umysł ucznia).

सर्व एव  गुरवः संतापहारकाः संशयछेदकाः शान्तिप्रदायकाः (Sri Yukteswar Giri The Holy Science III.7 [w sanskrycie skomponowane])

DSCN1875

Lecz Indie zamieszkuje i inny guru, mający już ponad 400 lat. Niesie on w sobie przekaz, który w żaden sposób nie poddaje się czasowi – Śri Guru Granth Sahib, czyli Święta Księga sikhów. To Ona jest obecnym przewodnikiem i duchowym wsparciem wyznawców tej religii, niezwykle pokojowej, otwartej i… tak bardzo starającej się kultywować postawę skrajnie nie-egoistyczną. Śri Guru znajduje się w Złotej Świątyni w Amritsarze:

DSCN2033

W sikhizmie nie chodzi o obrządek ani rytualizm, a cała ludzkość uważana jest za równą sobie: bez podziału na klasy, kasty, wyższość jednej płci nad drugą. Bóg jest jeden (Ik Omkar). Droga do Szczęścia wiedzie przez bardzo prostą ścieżkę – sewę, nieegoistyczną służbę innym, absolutne zanegowanie własnego ego i dumy. To otóż wcześniejszy guru sikhów – Śri Ram Das – wprowadził darmowe stołówki otwarte dla wszystkich (z naprawdę smacznym jedzeniem i czajem!), potem sewa objęła także darmowe noclegi w niwasach przy wybranych gurudwarach (świątyniach).

DSCN1889

Śri Guru Granth Sahib jest Przewodnikiem sikhów, ich obecnym guru, podobnie jak i sewa. Codzienne i bezustanne spełnianie sewy w każdych warunkach, nawet tych, gdy pobudki egoistyczne i duma dają się najbardziej we znaki, jest doskonałym guru, nauczycielem. Nie ma siły wewnętrznej (duchowej) i sprawdzenia własnej jakości bez poddania siebie próbie oraz bez oddania służbie innym…

Człowiek musi trwać w długim i potężnym konflikcie w swoim wnętrzu, nim w pełni nauczy się wygrywać z samym sobą i koncentrować wszystkie swoje myśli na Najwyższym.

To, czego Najwyższy nie lubi w człowieku, a co zarazem odgradza człowieka od szczęścia, to ahankara (egoizm i duma/pycha).

Sewa (służba) i oddanie braciom i siostrom – oto najlepsza droga.

Religia nie jest obrządkiem rytualnych symboli, lecz przepełniającą serce miłością i dbałością o całość ludzkości w myśl bardzo prostej zasady: traktuj innych tak, jakbyś chciał by Ciebie traktowano! [prosto, tak po Kantowsku!]

In the footsteps of the Master (Book C)

Dla sikhów każdy jest bratem i siostrą… I to rzeczywiście czuć w szacunku, jaki okazują drugiemu człowiekowi.

DSCN1881

A na zakończenie zdjęcia żołnierzy – indyjskiego i pakistańskiego (w pięknym czarnym mundurze) – z codziennej Ceremonii Zamknięcia Granicy indyjsko-pakistańskiej. Ceremonia ta jest nie tyle sztywną uroczystością, ile zabawą tak dla widowni, jak i samych żołnierzy. Warto zobaczyć… i warto potańczyć w rytm piosenek z Bollywoodu, które niezwykle głośno dobywają się z głośników na około godzinę przed uroczystością:

DSCN2022DSCN2029

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: