Codzienna pranajama

Lato, odpoczynek, relaks… są idealnym momentem, by zacząć lub kontynuować codzienną pranajamę, jogiczny oddech uspokajający umysł i pogłębiający praktykę asan i medytacji. Spośród wielu rzeczy, jakie nauczyły mnie Indie, pranajama jest chyba najważniejszą z nich. Oto sekwencja, jakiej nauczył mnie mistrz Arjan Dev w aśramie Haridwaru.

Usiądź w siadzie skrzyżnym, plecy mają być proste. Połóż ręce wnętrzem do góry na kolanach. Podbródek ustaw poziomo do podłogi lub delikatnie pochylony ku dołowi. Zamknij oczy. I chwilę pobądź sam na sam z sobą – swoją wewnętrzną obecnością, obserwuj oddech, ciało, odczucia, uczucia, ale nie ingeruj w nie, nie oceniaj, nie podążaj za nimi. Po prostu oddychaj.

Powoli zacznij dyscyplinować oddech i umysł – uwagę skup na oddechu, jak wchodzi i wychodzi nosem – oddychaj tylko nosem, usta są zamknięte. Palce wskazujący i środkowy prawej dłoni połóż na nasadzie nosa, trzymaj uniesione palce serdeczny i mały, a kciukiem zamknij prawy otwór nosa. Spokojnie i świadomie weź oddech lewym otworem, na chwilę wstrzymaj oddech, placami serdecznym i małym zamknij lewy otwór nosa, unieś kciuk i wypuść powietrze prawym nozdrzem. Następnie równie spokojnie i miarowo nabierz powietrze prawym nozdrzem, wstrzymaj oddech, zamknij kciukiem prawe nozdrze i unieś palce serdeczny i mały, by uczynić nimi wydech. Następnie lewym nozdrzem nabierz oddech… To jest nadi śodhana – oczyszczanie nosa. Wykonaj to ćwiczenie przez 3-5 minut. Możesz dozować siłę w nabieraniu i wypuszczaniu powietrza, chodzi o to, by oczyścić nos.

Odłóż prawą dłoń na prawe kolano, by przystąpić do głównej części pranajamy. Spokojnie, z przepony, nabieraj powietrza licząc do 4, zatrzymaj oddech na 16, a następnie postaraj się kontrolując wydech wypuszczać powietrze przez 8 sekund (oczywiście nic na siłę) – delikatny zacisk gardła/tchawicy pomaga w kontroli oddechu. Wykonaj 18 serii. Uwagę koncentruj na czole.

Delektuj się spokojem, nie ingeruj w oddech. Pobądź w tej wewnętrznej przestrzeni taki czas, jaki jest Ci potrzebny. ✨🙏

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: