O mnie – Droga badania i doświadczania jogi
Joga to więcej niż praktyka asan – to ścieżka głębokiego poznania siebie, transformacji i harmonii. Moje doświadczenie obejmuje wieloletnie studia akademickie nad filozofią jogi, tłumaczenia sanskryckich tekstów i praktykę pranajamy oraz medytacji, które traktuję jako przestrzeń do świadomego doświadczania siebie i wewnętrznej równowagi.
W Atelier Jogi łączę tradycyjną wiedzę jogiczną z nowoczesnym podejściem, aby uczynić ją dostępną i praktyczną dla każdego, kto pragnie uważnie praktykować jogę. Jeśli zatem chcesz zgłębić filozofię jogi i świadomie pracować z oddechem oraz energią (praną), zapraszam Cię do wspólnej podróży.
Poznaj moją ścieżkę i misję
Jestem akademicką badaczką filozofii jogi, tłumaczką oryginalnych sanskryckich tekstów jogi, nauczycielką pranajamy oraz medytacji. Moje doświadczenie to 14 lat filologiczno-filozoficznych naukowych analiz tekstów jogi i prawie 20 lat praktyki pranajamy i medytacji. Z wykształcenia jestem doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa (tytuł pracy doktorskiej „Mokszadharma o człowieku”, czyli nauki starożytne o jodze), magistrem filozofii oraz magistrem filologii francuskiej.
Jako założycielka Atelier Jogi tworzę przestrzeń dla osób poszukujących harmonii i spokoju wewnętrznego przez regularną praktykę. Atelier Jogi to moje miejsce, gdzie filozofia jogi staje się bliska i praktyczna. Łączę tradycję z nowoczesnością, tworząc praktykę pranajamy i medytacji oraz zrozumienie przesłania tekstów jogi dostępne dla każdego.
Moja książka „Himalaje. W poszukiwaniu joginów” (Sensus, 2019) zdobyła nagrodę główną Magellana w kategorii książka podróżnicza w konkursie o najlepszą publikację turystyczna 2020 roku. W książce, będącej reportażem z podróży w indyjskie Himalaje, zgłębiam kulturę Indii, filozofię jogi i sanskryt. Książka stanowi przewodnik po duchowości Indii, lecz przede wszystkim książka opowiada o jodze jako filozofii i sztuce życia.


Aktywność naukowa
Jestem kierowniczką Pracowni Badań nad Jogą i Studiów Podyplomowych Jogi Indyjskiej (dawniej Klasycznej) oraz adiunktką w Zakładzie Filologii Indyjskiej w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadzę wykłady o filozofii Indii, indyjskiej literaturze starożytnej i współczesnej, tantryzmie, o hathajodze, filozofii jogi w jej starożytnym i klasycznym wymiarze, uczę sanskrytu i mitologii Indii. Prowadzę także wykłady w temacie filozofii jogi i pranajamę na Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu oraz gościnnie na innych polskich wyższych uczelniach. Moje publikacje naukowe znajdziesz na academia.edu.
Jestem również szkoleniowcem w REPs Polska, prezeską Stowarzyszenia Trenerów i Praktyków Relaksacji „Przestrzeń”, członkinią Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, organizatorką wrocławskich Międzynarodowych Dni Jogi od 2018 roku oraz konferencji naukowej „Joga dla Zdrowia” (Uniwersytet Wrocławski), prowadzącą wykłady i prelekcje o filozofii jogi i sanskrycie w szkołach jogi oraz instytucjach kultury i sztuki
Inspirują mnie Indie, sanskryckie teksty jogi oraz głęboka medytacja – oto, co mnie inspiruje. Dzięki tym doświadczeniom bezustannie poznaję filozofię jogi i dostrzegam, jak bardzo mimo swojego ok. 2500-letniego trwania jest ona nadal aktualna, pomocna i ważna. Szczególnie w obecnych czasach, w których stres, natłok informacji, zabieganie i choroby cywilizacyjne stają się głównymi czynnikami niszczącymi zdrowie i poczucie dobrostanu, joga okazuje się być wspaniałym narzędziem samoregulacji oraz przykładem terapii komplementarnej.
Moją misją jest szerzenie wiedzy o jodze jako drodze ku wewnętrznej równowadze i zdrowiu.
Jest nią także przekształcanie nauk starożytnej filozofii jogi i pranajamy we współczesne narzędzia pomagające: odnaleźć wewnętrzny spokój, wzmocnić procesy samoregulacji emocjonalnej i zmniejszenia reaktywności na czynniki stresujące oraz zwiększyć świadomość połączenia ciało-umysł.

Oferuję warsztaty, kursy, szkolenia grupowe stacjonarne i online w zakresie filozofii jogi, sanskrytu, medytacji, pranajamy i terapii oddechem.
Bazuję na moich autorskich metodach, wiedzy oraz umiejętnościach zdobywanych w indyjskich Himalajach oraz w trakcie studiów nad oryginalnymi sanskryckimi tekstami dotyczącymi jogi. Pokazuję, jak świadome praktyki pranajamy mogą uspokoić umysł i zrównoważyć ciało.
Zapraszam Cię do wspólnej podróży w głąb filozofii jogi i jogicznego oddechu, pranajamy.
Praktykuj świadomie, odkrywaj wewnętrzną siłę i wprowadź harmonię do swojego życia!
